اهمیت لینک سازی داخلی برای سئو

1402/11/02
91 بازدید
لینک بیلدینگ

قبل از اینکه محتوای شما بتواند رتبه بندی شود، به لینک نیاز دارد. Google پست‌ها و صفحات شما را زمانی که از جایی در وب به آن پیوند داده می‌شود، به بهترین وجه پیدا می‌کند. لینک سازی داخلی داخلی همچنین محتوای شما را به هم متصل می‌کنند و به گوگل ایده ای از ساختار وب سایت شما می‌دهند. آنها می توانند یک سلسله مراتب را در سایت شما ایجاد کنند و به شما این امکان را می دهند که مهم ترین صفحات و پست ها را با ارزش لینک بیشتری نسبت به سایر صفحات با ارزش کمتر ارائه دهید. بنابراین استفاده از استراتژی لینک داخلی مناسب می تواند سئوی شما را تقویت کند! در این مقاله، در مورد اهمیت لینک سازی داخلی، نحوه برخورد با آن و چگونگی لینک بیلدینگ اصولی در سئو بحث خواهیم کرد.

لینک‌های داخلی چیست؟

پیوند داخلی هر لینکی از یک صفحه در وب سایت شما به صفحه دیگر در وب سایت شما است. کاربران و موتورهای جستجوی شما از پیوندها برای یافتن محتوای وب سایت شما استفاده می کنند. کاربران شما از پیوندها برای پیمایش در سایت شما و یافتن محتوایی که می خواهند پیدا کنند استفاده می کنند. موتورهای جستجو نیز از لینک ها برای پیمایش سایت شما استفاده می کنند. آنها صفحه ای را نمی بینند اگر پیوندی به آن وجود نداشته باشد.

چندین نوع لینک داخلی وجود دارد. علاوه بر پیوندهای موجود در صفحه اصلی، منو ، فید پست و غیره، می توانید پیوندهایی را نیز در محتوای خود اضافه کنید. ما به آن پیوندهای متنی می گوییم . پیوندهای متنی کاربران شما را به محتوای جالب و مرتبط راهنمایی می کند. علاوه بر این، آنها به موتورهای جستجو اجازه می دهند تا تعیین کنند که چه محتوایی در سایت شما مرتبط است و ارزش آن را دارد. هر چه یک صفحه مهم لینک های بیشتری دریافت کند، برای موتورهای جستجو، با اهمیت بیشتری به نظر می رسد. بنابراین، لینک های داخلی خوب برای سئوی شما بسیار مهم هستند.

اگر در مورد سئوی On Page اطلاعات ندارید، مقاله سئوی داخلی را مطالعه کنید.

لینک های داخلی در مقابل لینک های خارجی

هر وب سایت – حتی فروشگاه های آنلاین – از لینک های داخلی و خارجی تشکیل شده است. پیوندهای داخلی صفحات و پست های وب سایت شما را به هم متصل می کنند و پیوندهای خارجی صفحات شما را به وب سایت های دیگر متصل می کنند. این پست بر روی لینک های داخلی و معنای آنها برای سئو تمرکز دارد.

چرا لینک ها برای گوگل مهم هستند؟

پیوند داخلی یک عامل ضروری برای گوگل و سایر موتورهای جستجو است. اما چرا؟ گوگل برای کشف محتوا در وب سایت ها و رتبه بندی این محتوا در نتایج جستجو، پیوندها را دنبال می کند. اگر یک پست یا صفحه لینک های زیادی دریافت کند، این به گوگل نشان می دهد که یک مقاله ضروری یا با ارزش است. این برای پیوندهای داخلی و همچنین خارجی با ارزش به حساب می آید.

پیوند داخلی چیزی است که شما به عنوان مالک سایت کنترل می کنید. شما بازدیدکنندگان و گوگل را با لینک های داخلی صحیح به مهم ترین صفحات خود هدایت خواهید کرد.

پیوندهای داخلی روابط بین محتوا را ایجاد می کنند

گوگل وب سایت ها را با دنبال کردن پیوندهای داخلی و خارجی با استفاده از رباتی به نام Googlebot بررسی می‌کند. این ربات به صفحه اصلی وب سایت می رسد، صفحه را رندر می کند و اولین پیوند را دنبال می کند. با دنبال کردن پیوندها، گوگل می تواند رابطه بین صفحات مختلف، پست ها و سایر محتواها را بررسی کند. به این ترتیب، گوگل متوجه می شود که کدام صفحات در سایت شما موضوعی مشابه را پوشش می دهند.

به عنوان مثال، این پست دارای پیوندهایی به برچسب‌های «سئوی محتوا»، «پیوند داخلی» و «ساختار سایت» است. با افزودن این پیوندها مطمئن می شویم که گوگل متوجه شده است که محتوای آن صفحات با محتوای این پست مرتبط است.

لینک های داخلی به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوای شما را بهتر پیدا کنند

همانطور که وب سایت ها از نظر اندازه و پیچیدگی رشد می کنند، محتوای یتیم برای بسیاری به یک مسئله تبدیل می شود. محتوای یتیم به صفحاتی در وب‌سایت شما اشاره می‌کند که هیچ پیوند داخلی به آنها اشاره نمی‌کند. این مشکل به این دلیل است که موتورهای جستجو نمی توانند آنها را بدون هیچ پیوند داخلی برای هدایت ربات گوگل به این صفحات پیدا و فهرست کنند.

اگرچه امروزه وب‌سایت‌ها دارای نقشه‌های سایت هستند که نشانی وب – اکثر – صفحات سایت شما را فهرست می‌کنند، موتورهای جستجو ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا در نهایت به این صفحات برسند. این امر به ویژه برای وب سایت های بسیار بزرگی که منابع زیادی را برای خزیدن مصرف می کنند یا سایت های تازه ایجاد شده ای که اغلب توسط Google بازدید نمی شوند، صادق است. افزودن پیوندهای داخلی به صفحات تازه منتشر شده، راه های بیشتری را برای دستیابی به آن محتوا در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهد.

ارزش پیوند

گوگل علاوه بر درک رابطه بین محتوا، ارزش لینک را بین تمام لینک‌های یک صفحه وب تقسیم می‌کند. اغلب، صفحه اصلی یک وب سایت دارای بیشترین ارزش لینک است زیرا بیشترین بک لینک را دارد. این مقدار پیوند بین تمام پیوندهای موجود در آن صفحه اصلی به اشتراک گذاشته خواهد شد. مقدار پیوند ارسال شده به صفحه زیر بین پیوندهای آن صفحه و غیره تقسیم می شود.

بنابراین، جدیدترین پست‌های وبلاگ شما ارزش پیوند بیشتری خواهند داشت اگر به جای اینکه فقط در صفحه دسته‌بندی به آن‌ها پیوند دهید، از صفحه اصلی پیوند دهید. و اگر پست‌های اخیر از صفحه اصلی به آن‌ها پیوند داده شوند، Google سریع‌تر پیدا می‌کند.

وقتی متوجه شدید که پیوندها ارزش پیوند خود را منتقل می کنند، خواهید فهمید که لینکهای بیشتر به یک پست به معنای ارزش بیشتر است. به این دلیل که گوگل صفحه ای با تعداد زیادی لینک ارزشمند را مهم تر می داند و شانس رتبه بندی آن صفحه را افزایش خواهید داد.

راه اندازی یک استراتژی پیوند داخلی

برای سئوی شما بسیار مهم است که استراتژی پیوند داخلی خود را به طور منظم ارزیابی و بهبود بخشد. این یکی از راه های بهبود تناسب وب سایت شما است . با افزودن پیوندهای داخلی مناسب، مطمئن می شوید که گوگل موارد زیر را درک می کند:

  • ارتباط صفحات؛
  • رابطه بین صفحات؛
  • و ارزش صفحات

برای راه اندازی استراتژی لینک داخلی خود باید چندین نکته را در نظر بگیرید. نحوه انجام این کار به سایت و اهداف شما بستگی دارد، اما مراحل زیر یک قانون کلی خوب است.

1. ساختار ایده آل سایت خود را تعیین کنید

ما همیشه به صاحبان وب سایت توصیه می کنیم که وب سایت خود را به صورت یک هرم تصور کنند. در بالای آن صفحه اصلی شما قرار دارد. در زیر برخی از بخش‌ها یا دسته‌ها، و در پایین‌تر پست‌ها و صفحات جداگانه وجود دارد – احتمالاً با زیر شاخه‌ها در بین آنها.

اگر آن را به خوبی انجام دهید، منوی وب سایت شما باید این ساختار را منعکس کند. در راهنمای نهایی ما برای ساختار سایت ، می توانید نحوه ایجاد بهترین ساختار سایت برای سایت خود را بخوانید.

2. تصمیم بگیرید که مهمترین محتوای شما چیست

اگر تعیین کنید مهم ترین محتوای شما چیست، کمک خواهد کرد. اگر مطمئن نیستید، لطفاً مقاله ما در مورد محتوای سنگ بنا را بخوانید. به طور خلاصه، این بهترین و کامل ترین محتوای شما در مورد هسته کسب و کار شماست. این محتوایی است که می‌خواهید افراد هنگام جستجوی موضوعات یا محصولاتی که در آن تخصص دارید پیدا کنند.

باید پیوندهای زیادی اضافه کنید تا به گوگل اطلاع دهید که این مهمترین محتوای شماست. نقاط مختلفی وجود دارد که از آنجا می توانید به محتوای سنگ بنای خود پیوند دهید. در اینجا، رایج‌ترین گزینه‌ها، از کپی پست شما تا پیمایش شما را ارائه می‌کنیم.

3. پیوندهای متنی را اضافه کنید

هنگامی که مقالات مختلفی در مورد یک موضوع خاص می نویسید، باید آنها را به صورت متنی پیوند دهید . این به گوگل – و کاربران شما – نشان می دهد که آن مقالات به صورت موضوعی مرتبط هستند. می توانید مستقیماً از جملات موجود در نسخه خود پیوند دهید یا پیوندهایی را در انتهای پست خود اضافه کنید.

علاوه بر این، شما می خواهید به گوگل نشان دهید که کدام مقاله سنگ بنای شماست: کامل ترین مقاله شما در این موضوع. برای انجام این کار، باید در تمام مقالات مربوط به این موضوع، پیوندی به سنگ بنا اضافه کنید. و فراموش نکنید که از سنگ بنا به پست های فردی پیوند دهید.

پیوند متنی: یک مثال

وبلاگ ما یک مقاله محتوایی به نام ” راهنمای نهایی تحقیق کلمات کلیدی ” دارد. این پست برای تمام سوالات جستجوی مرتبط در مورد [ تحقیق کلمات کلیدی ] در نتایج جستجوی گوگل رتبه بندی می شود.

ما از مقاله اصلی به این پست ها لینک می دهیم. با انجام این کار، گوگل متوجه خواهد شد که راهنمای نهایی حاوی بیشترین اطلاعات در مورد [تحقیق کلمات کلیدی] است. بنابراین، در پایان، گوگل راهنمای نهایی را بالاتر از سایر پست های کوتاه تر در مورد تحقیق کلمات کلیدی رتبه بندی می کند.

4. پیوند صفحات سلسله مراتبی

اگر صفحات سلسله مراتبی در وب سایت خود دارید، صفحات والدین را به صفحات فرزند آنها پیوند دهید و بالعکس. همچنین فراموش نکنید که صفحات خواهر و برادر را به یکدیگر پیوند دهید. این صفحات باید در یک سایت منظم با یکدیگر مرتبط باشند و اتصال آنها به این شکل کاملا منطقی است.

5. اضافه کردن یک بخش پست مرتبط را در نظر بگیرید

می‌توانید افزونه‌ها و ماژول‌های زیادی برای اضافه کردن بخش‌های کامل پست مرتبط به پست‌های خود پیدا کنید. این یک راه عالی برای نمایش پست های خود به بازدیدکنندگان بیشتر است. اگر از یکی استفاده می کنید، توصیه می کنیم بررسی کنید که آیا پست های مرتبط مرتبط هستند یا خیر. اگر مطمئن نیستید، پیوند دادن به پست ها به صورت دستی احتمالاً بهترین است.

6. سعی کنید پیوندهای ناوبری را اضافه کنید

علاوه بر پیوند از پست‌ها و صفحات مرتبط با موضوع، می‌توانید با افزودن پیوندهایی از صفحه اصلی یا منوی پیمایش بالا، محتوای سنگ بنای خود را معتبرتر کنید. اگر این کار را با پست‌ها و صفحاتی که برای کسب‌وکارتان مهم هستند انجام دهید، مفید خواهد بود. این به این پست ها یا صفحات ارزش لینک زیادی می دهد و آنها را در چشم گوگل تقویت می کند.

7. پیوندهایی را به طبقه بندی‌های خود اضافه کنید

طبقه بندی ها، مانند دسته ها و برچسب ها ، به شما کمک می کنند تا سایت خود را سازماندهی کنید و به کاربران و گوگل کمک می کند تا محتوای شما را درک کنند. اگر وبلاگ دارید، افزودن پیوندهای داخلی به طبقه بندی هایی که پست به آن تعلق دارد می تواند مفید باشد. افزودن پیوند به دسته و برچسب‌ها به گوگل کمک می‌کند ساختار وبلاگ شما را درک کند و به بازدیدکنندگان کمک می‌کند پست‌های مرتبط را راحت‌تر پیمایش کنند.

به عنوان مثال، در صفحه اول وبلاگ سئوی خود ، ما به چندین صفحه برچسب، از جمله SEO فنی و اصول اولیه سئو، پیوند می دهیم .

8. پیوندهایی را به آخرین پست‌های خود اضافه کنید

یک روش خوب پس از انتشار یک پست یا صفحه این است که به آن پست جدید منتشر شده از سایر محتوای سایت خود پیوند دهید. البته، پست ها یا صفحاتی که به پست اخیراً منتشر شده لینک می دهند باید موضوعی مشابه داشته باشند. شما نباید فقط از یک پست یا صفحه تصادفی در سایت خود به این پست جدید پیوند دهید.

اکنون، این ممکن است دلهره آور به نظر برسد، به خصوص اگر به طور منظم محتوا را منتشر کنید. اما ارزش این را دارد که زحمت بکشید، زیرا در نهایت با یکسری محتوای یتیم که نیاز به تعمیر دارد، مواجه نخواهید شد. علاوه بر این، افزودن لینک‌های داخلی به جدیدترین پست‌های شما تضمین می‌کند که خزنده‌های موتور جستجو می‌توانند وقتی در صفحات دیگر سایت شما فرود می‌آیند، در آنها بخزند و فهرست کنند.

9. اضافه کردن لینک به پست‌های محبوب را در نظر بگیرید

آخرین گزینه ای که باید به آن اشاره کرد ایجاد پیوندهای داخلی به محبوب ترین پست ها یا صفحات وب سایت شما است. ترجیحاً این بخش ها را در نوار کناری یا پاورقی وب سایت خود ایجاد کنید تا در همه صفحات و پست ها ظاهر شوند. با انتقال ارزش پیوند به این محبوب ترین پست ها از صفحات مختلف، آنها تقویت می شوند. علاوه بر این، پست‌ها برای بازدیدکنندگان قابل دسترسی‌تر خواهند بود و ترافیک را افزایش می‌دهند – و ترافیک بیشتر نشانه مثبتی برای گوگل است.

لینک سازی داخلی بیشتر

لینک های Nofollow

همچنین احتمالاً لینک هایی دارید که برای سئو سایت خود اهمیتی ندارند. به عنوان مثال، اگر یک پیوند ورود به سیستم برای مشتریان خود در صفحه اصلی دارید، نمی خواهید ارزش پیوند را به صفحه ورود به سیستم خود درز کند – آن صفحه نیازی به رتبه بالایی در نتایج جستجو ندارد.

قبلاً می توانستید با دادن یک برچسب nofollow به آنها از از دست دادن ارزش پیوند به پیوندهای بی اهمیت جلوگیری کنید. یک تگ nofollow از گوگل می خواهد که پیوند را دنبال نکند، بنابراین هیچ ارزش پیوندی ارسال نمی شود. اکنون ممکن است فکر کنید: “من پیوندهای کمتر مهم را دنبال نمی کنم تا به مهمترین پیوندها ارزش پیوند بیشتری بدهم.” در حالی که این در گذشته کار می کرد، گوگل توانمندتر شده است. اکنون به نظر می رسد که ارزش پیوند برای آن پیوندهای nofollow به طور خودکار به سایر پیوندهای صفحه منتقل نمی شود. پیوند nofollow به عنوان یک پیوند حساب می شود و ارزش پیوند از بین می رود. بنابراین منطقی تر است که به جای عدم فالو کردن برخی از لینک ها، لینک های کمتری در یک صفحه داشته باشید.

افزودن تگ nofollow به این معنی نیست که آن صفحات هدف را نمی توان در نتایج جستجوی گوگل پیدا کرد. اگر نمی‌خواهید صفحات یا پست‌ها در نتایج جستجو ظاهر شوند، باید به آن‌ها برچسب noindex بدهید . تگ noindex به این معنی است که گوگل نباید صفحه را رندر کند و نباید محتوایی را در فهرست گوگل قرار دهد تا در نتایج جستجو نشان داده شود.

متن‌های لنگر Anchor

هنگامی که تصمیم گرفتید کدام پیوندها باید در یک صفحه باشند و کدام صفحات باید ارزش پیوند را دریافت کنند، استفاده از انکر تکست صحیح ضروری است. Anchor Text متن قابل کلیکی است که بازدیدکنندگان می بینند.

اگر متن لنگر را بیش از حد بهینه سازی کنید، ممکن است به وب سایت خود آسیب بزنید. منظور از  بهینه سازی بیش از حد ، پر کردن کلمات کلیدی است. قبلاً می‌توانستید به همه انکر تکست‌ها یک کلمه کلیدی بدهید و گوگل رتبه سایت شما را برای آن کلمه کلیدی بالاتر می‌برد. امروزه گوگل آنقدر باهوش است که بفهمد محتوای اطراف متن لنگر بیشتر از خود متن لنگر درباره ارتباط یک کلمه کلیدی می گوید. بنابراین لطفاً مطمئن شوید که متن لنگر در کپی شما طبیعی به نظر می رسد: استفاده از کلمات کلیدی اشکالی ندارد، اما کلمات کلیدی مشابهی را به هر متن لنگر پیوند اضافه نکنید.

نتیجه گیری

بدون لینک، محتوای شما نمی‌تواند رتبه بندی شود! با یک استراتژی پیوند داخلی قوی، می توانید نشان دهید که کدام محتوا مرتبط است و کدام یک از مقالات شما آموزنده و ارزشمندتر هستند. اگر دستورالعمل‌های این پست را دنبال کنید، هم گوگل و هم کاربران شما، سایت شما را بهتر درک می‌کنند، که به نوبه خود، شانس شما را برای رتبه‌بندی افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات