سئو و بهینه سازی سایت

سئو_و_بهینه_سازی_سایت_برای_موتورهای_جستجو
به وسیله سئو (SEO) یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو میتوانید در لیست گوگل رتبه خوبی کسب کنید و این یعنی موفقیت.

سئو_و_بهینه_سازی_سایت_برای_موتورهای_جستجو

سئو (Seo) چیست؟

سئو (Seo) یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو به مجموعه فعالیتها و دستورالعمل هایی گفته می شود که در محتوا سازی (تولید محتوا)، لینک سازی، طراحی و کد نویسی استانداردِ سایت و رعایت قوانین پیچیده موتورهای جستجو برای بهتر دیده شدن وب سایت توسط خزنده های گوگل گفته می شود تا با رعایت این نکات بتوانیم رتبه و جایگاه خوبی نزد گوگل و سایر موتورهای جستجو کسب کنیم.

کاربران هنگام جستجوی موضوع مورد نظرشان در گوگل، معمولا سایتهای بالای لیست را بررسی میکنند و به ندرت به پایین لیست یا صفحات بعدی پیشنهاد شده رجوع می کنند.

وقتی یک سایت نزد گوگل از جایگاه خوبی برخوردار باشد طبیعتا بازدیدکنندگان بیشتری خواهد داشت و به هدف مورد نظر دست خواهد یافت.

در واقع واژه سئو مخفف سه کلمه Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است و با توجه به این مفهوم قرار نیست با ترفند و کلک گوگل را فریب دهیم. اصطلاحا به این فریب کاری Black Seo گفته می شود. بلک سئو به سرعت توسط گوگل شناسایی شده و سایت مورد نظر را در لیست سیاه خود قرار میدهد و دیگر هیچ وقت در جستجوی گوگل به کاربران نمایش داده نمی شود یا در لیستهای انتهایی در الویت پایین قرار میگیرد. حتی در مواقعی با در اختیار داشتن اطلاعات whois مالک سایت، صاحب دامنه نیز توسط گوگل با محدودیت مواجه می شود و دامنه های دیگر وی نیز تحت تاثیر منفی قرار میگیرند.

سئو به معنای ترفندهایی برای فریب گوگل نیست.

در عملیات سئو همانطور که از اسمش پیداست ما طبق دستورالعملهای گوگل، سایت خود را بهینه سازی میکنیم. در واقع کاری را انجام میدهیم که گوگل به عنوان استاندارد تعیین کرده است.

استانداردها و الگوریتمهای گوگل جهت جلوگیری از تقلب هر چند وقت یکبار تغییر میکند.

امروزه مفهموم سئو به Search Experience Optimization تغییر یافته که به معنای بهینه سازی تجربه کاربر هنگام جستجو است.

گوگل به رضایت بازدیدکنندگان اهمییت زیادی میدهد

به عبارت دیگر ما باید اهمییت ویژه ای برای رضایت کاربران از نتیجه بدست آمده توسط گوگل قائل شویم.

فاکتورهای زیادی بر سئوی سایت تاثیر میگذارند. از جمله کلمات کلیدی به کار رفته در محتوا، سرعت سایت هنگام.لود شدن، رعایت اصول بکارگیری تصاویر در میان محتوا، استفاده مناسب از عناوین، لینکهای ورودی از سایتهای دیگر(بک لینک)، ساختار استاندار طراحی سایت و … که همگی میتواند بر بهبود سئوی سایت تاثیر داشته باشد.

چرا سئو مهم است؟

روزانه میلیاردها جستجو در اینترنت انجام می شود و اکثر کاربران برای پیدا کردن موضوع مورد نظر خودشان سایت گوگل را انتخاب می کنند. حتی برای پیدا کردن آدرس یک مغازه نیز از گوگل کمک میگیریم! 

بسیاری از کاربران به نتیجه پیدا شده توسط گوگل بیشتر اعتماد میکنند تا یک تبلیغ یا بنر و …

اگر سایت شما نزد گوگل از جایگاه خوبی برخوردار باشد و در ابتدای لیست نتایج گوگل نمایش داده شود، بازدیدکنندگان بیشتری را روانه سایت شما خواهد کرد.

شما از داشتن رتبه خوب باید بهره ببرید. سایتهای زیادی در نتایج گوگل دارای رتبه خوبی هستند ولی هدف خاصی را دنبال نمی کنند.

تاثیر یک سایت زیبا چقدر است؟

یک سایت با طراحی و ظاهری زیبا می تواند نقطه شروعی برای یک کسب و کار اینترنتی باشد ولی تضمینی برای موفقیت نیست.

یک فروشگاه را در نظر بگیرید که محصولات بی نظیر و با کیفیتی را عرضه میکند ولی مکان آن در یک شهر کوچک و در یک مغازه معمولی در زیر زمین یک پاساژ واقع شده است! به نظر شما این فروشگاه با وجود محصولات با کیفیتش چقدر میتواند در امر فروش موفق باشد؟ حال اگر این فروشگاه در نرکز یک شهر بزرگ در یک مکان لوکس و در دید و رفت و آمد مشتریان واقع شده باشد چقدر میتواند در فروش محصول موفق باشد؟ فکر میکنم توانسته باشم مفهوم و اهمیت سئو را با این مثال روشن کرده باشم.

همانطور که موقعیت مکانی یک فروشگاه حضوری بر میزان مراجعه و فروش آن تاثیرگذار است، برای یک سایت  هم حضور در نتایج جستجو و کسب جایگاه در عبارات کلیدی اهمیت خواهد داشت و برای تحقق این مهم به یک چیز نیاز داریم؛ سئو.

رقابت سخت در سئو

وقتی از سئو صحبت می شود با یک رقابت سخت و فشرده رو برو خواهیم شد. خیلی از سایتها هستند که دارای محتوای با ارزشی هستند و از آنجایی که اهمیت چندانی به سئو نداده اند در واقع وقت خود را هدر داده اند و سایتهایی با کیفیت پایینتر و سئوی بهتر گوی سبقت را از آنها میگرند.

رقبای شما به سئو اهمیت میدهند

رقیبان شما بیکار ننشسته اند یا اینکه فقط شما با سئو آشنا شده اید و دیگران از آن بی خبرند! خیر این طور نیست. شما در یک رقابت فشرده قرار دارید و باید بتوانید بر آنها چیره شوید. برای همین است که سئو فقط برای یکبار انجام نمی شود و باید دائما تحت کنترل باشد.

ابزارها و دستیارهای سئو کافی نیستند

ابزار ها میتوانند به عنوان دستیار کمکی به سئو کار یاری دهند ولی هیچ وقت نمیتوانند جای سئو کار را بگیرند. چون اگر این ابزارها انقدر هوشمند بودند پس چرا گوگل با هوش مصنوعی فوق العاده و دانشمندان و نخبگان خود نمی تواند هوشمندتر باشد که خودش محتوای با ارزش را تشخیص دهد و نیازی به سئو کاری نباشد؟

آیا میتوانم خودم سئوی سایت خودم را انجام دهم؟

بله در صورتی که سالها تجربه در رابطه با مفاهیم گفته شده را دارید. ولی فراموش نکنید که یک اشتباه یا فراموش کردن برخی نکات به معنای نابودی کسب کار شماست.

آیا برای رتبه اول شدن گوگل تضمینی هست؟

ما تمام تلاشمان کسب رتبه برتر برای کلمات کلیدی شماست و با توجه به تجربه ای که در این زمینه داریم تضمین موفقیت را گواهی میدهیم ولی دقت داشته باشید که خود گوگل تضمین رتبه ۱ کلمات کلیدی را نوعی کلاهبرداری محسوب میکند.

چقدر طول میکشد سایت در ابتدای لیست گوگل قرار گیرد؟

با جستجوی کلمات کلیدی سایت خود میتوانید ببینید که هر عبارتی در جستجو معمولا رتبه متفاوتی دارد. ممکن است در یک کلمه کلیدی شما رتبه اول داشته باشید و در یک کلمه کلیدی دیگر رتبه پنجم.

میزان رقابت در عبارت یا کلمه کلیدی مورد جستجو تاثیر زیادی در سرعت سئو شدن سایت شما در آن کلمه دارد. 

کلمات منحصر به فردی مثل نام شرکت یا برند شما، به واسطه تعداد رقیبان کمتر در آن واژه خیلی زود حتی زیر ۱۰ روز هم ایندکس می شود. ولی برای کلماتی با رقیب بیشتر از حدود سه ماه با بالا زمان نیاز است.

در این مطلب سئو را تعریف کردیم و اهمیت آن را شرح دادیم. ولی سئو بسیار فراتر از این مفاهیمی است که اینجا ذکر شد و اگر میخواستیم کل سئو را توضیح دهیم دست کم باید یک کتاب قطور مینوشتیم یا یک دوره آموزش ویدئویی سئو با صدها ساعت.

امیدوارم مطلب سئو و بهینه سازی سایت در موتور های جستجو برای شما مفید واقع شده باشد.