طراحی صفحات وب

طراحی_سایت
طراحی صفحات وب، پورتالهای سازمانی و سیستم های مدیریت محتوا

طراحی_سایت

طراحی سایت

ما شاید هر روز از سایتهای زیادی بازدید میکنیم. از جستجوی مطلب خاص گرفته تا دانلود نرم افزار، بازی، فیلم و خرید اینترنتی و ….

اینترنت پر است از انواع سایتهای اینترنتی که هر کدام به روش خاصی پیاده سازی شده اند.

برای راه اندازی سایت به چه چیزی نیاز داریم؟

هر سایتی برای راه اندازی به دامین (دامنه) و سرویس میزبانی (هاست) نیاز دارد. شرکتهای زیادی هستند که خدمات میزبانی سایت را برای شما مهیا میکنند.ولی این کافی نیست.

دامین یا دامنه چیست؟

هر آدرس اینترنتی که با آن وارد سایت میشوید دامنه نام دارد. مانند www.zarinafzar.com یا google.com

هاست چیست؟

سایت برای اجرا نیاز به یک سرویس میزبانی وب دارد که اطلاعات، پایگاه داده و سیستم مدیریت محتوای سایت شما در آن قرار میگیرد. هاست میتواند به صورت هاست اشتراکی، سرور مجازی، سرور اختصاصی یا فضای ابری ارائه شود. 

در هاست یک سیستم عامل نصب است که عموما یا ویندوز سرور است یا لینوکس که به زبان برنامه نویسی سایت شما بستگی دارد و هیچ ارتباطی هم به سیستم عامل کامپیوتر شخصی شما ندارد. 

سایت چطور طراحی میشود؟

سایت باید برنامه نویسی شود. زبانهای برنامه نویسی متداول در طراحی سایتها عمدتا PHP و ASP.NET می باشند.

در واقع هر سایت به دو بخش بک اند و فرانت اند تقسیم می شود که بخش بک اند با یکی از زبانهای معمول مثل PHP یا ASP.NET پیاده سازی میشود و بخش فرانت اند آن که در حالت ساده از HTML،CSS،JAVASCRIPT،JQUERY و AJAX و در حالت پیشرفته تر از ANGULAR، REACT و VUE.JS استفاده میکند.

البته برای بخش تحت سرور یا بک اند تکنولوژی های جدیدی نیز هست مانند Django که از زبان پایتون استفاده میکند یا Node.js که یک موتور قدرتمند مبتنی بر جاوا اسکریپت به شمار میرود.

معمولا بسته به نوع زبان برنامه نویسی تحت سرور، هاست مناسب با سیستم عامل مربوط به آن زبان تهیه می شود.

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

بطور کلی سایتی که برنامه نویسی شده و دارای بخشهای مختلف تحت مدیریت و تحت کاربر است و میتوان محتوا را در آن بدون نیاز به برنامه نویسی و تغییر در فایلهای پروژه ایجاد کرد، سیستم مدیریت محتوا گفته می شود. یک سیستم مدیریت محتوای ساده شامل بخش دسته بندی، منو های ناوبری، بخش ایجاد مطلب، گالری تصاویر، بلاگ، انجمن گفتگو و … است که برای ارسال مطلب ادمین سایت در یک ویرایشگر شبیه محیط ورد مطالب را تایپ کرده و ارسال میکند.

در اینترنت چندین سیستم مدیریت محتوای آماده برای ایجاد سایت بدون کد نویسی وجود دارد که با وجود ماژول ها و افزونه های زیادی که دارند میتوان سایت مورد نظر را به شکل دلخواه تبدیل کرد. برخی از معروفترین این سیستمهای مدیریت محتوا wordpress و joomla هستند.

معمولا با این سیستمهای مدیریت محتوای آماده میتوان سایتهایی نظیر سایت شرکتی، شخصی، دانلودی، خدماتی، فروشگاهی، مقاله و مطلب و انجمن گفتگو راه اندازی کرد. ولی گاهی شما از سایت خود امکاناتی نیاز دارید که در قالب محدودیت های سیستم مدیریت محتوای آماده نمی گنجد. یا شاید میخواهید سایتتان حرفه ای تر باشد یا دقیقا طراحی آن طبق سلیقه و نیاز شما پیش برود و وابسته به امکانات سیستم مدیریت محتوا نباشد.

در کارهای بزرگتر و حرفه ای تر مدیران سایتها از سیستمهای آماده استفاده نمی کنند و ترجیح میدهند پروژه مد نظر خود را از صفر تا صد برنامه نویسی کنند یا به شرکتهای برنامه نویسی واگذار میکنند.

شرکت زرین افزار در طراحی سایت از سیستمهای مدیریت محتوای آماده استفاده نمی کند و سایت مد نظر شما را از صفر تا صد به وسیله زبان برنامه نویسی Asp.Net Core و Angular طراحی میکند.