سئو (Seo) چیست؟

سئو (Seo) یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو به مجموعه فعالیتها و دستورالعمل هایی گفته می شود که در محتوا سازی (تولید محتوا)، لینک سازی، طراحی و کد نویسی استانداردِ سایت و رعایت قوانین پیچیده موتورهای جستجو برای بهتر دیده شدن وب سایت توسط خزنده های گوگل گفته می شود تا با رعایت این نکات بتوانیم رتبه و جایگاه خوبی نزد گوگل و سایر موتورهای جستجو کسب کنیم.

کاربران هنگام جستجوی موضوع مورد نظرشان در گوگل، معمولا سایتهای بالای لیست را بررسی میکنند و به ندرت به پایین لیست یا صفحات بعدی پیشنهاد شده رجوع می کنند.

shape two
سئو و بهینه سازی سایت

وقتی یک سایت نزد گوگل از جایگاه خوبی برخوردار باشد طبیعتا بازدیدکنندگان بیشتری خواهد داشت و به هدف مورد نظر دست خواهد یافت.

در واقع واژه سئو مخفف سه کلمه Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است و با توجه به این مفهوم قرار نیست با ترفند و کلک گوگل را فریب دهیم. اصطلاحا به این فریب کاری Black Seo گفته می شود. بلک سئو به سرعت توسط گوگل شناسایی شده و سایت مورد نظر را در لیست سیاه خود قرار میدهد و دیگر هیچ وقت در جستجوی گوگل به کاربران نمایش داده نمی شود یا در لیستهای انتهایی در الویت پایین قرار میگیرد. حتی در مواقعی با در اختیار داشتن اطلاعات whois مالک سایت، صاحب دامنه نیز توسط گوگل با محدودیت مواجه می شود و دامنه های دیگر وی نیز تحت تاثیر منفی قرار میگیرند.

سئو به معنای ترفندهایی برای فریب گوگل نیست.

در عملیات سئو همانطور که از اسمش پیداست ما طبق دستورالعملهای گوگل، سایت خود را بهینه سازی میکنیم. در واقع کاری را انجام میدهیم که گوگل به عنوان استاندارد تعیین کرده است.

استانداردها و الگوریتمهای گوگل جهت جلوگیری از تقلب هر چند وقت یکبار تغییر میکند.

امروزه مفهموم سئو به Search Experience Optimization تغییر یافته که به معنای بهینه سازی تجربه کاربر هنگام جستجو است.

گوگل به رضایت بازدیدکنندگان اهمییت زیادی میدهد

به عبارت دیگر ما باید اهمییت ویژه ای برای رضایت کاربران از نتیجه بدست آمده توسط گوگل قائل شویم.

فاکتورهای زیادی بر سئوی سایت تاثیر میگذارند. از جمله کلمات کلیدی به کار رفته در محتوا، سرعت سایت هنگام لود شدن، رعایت اصول بکارگیری تصاویر در میان محتوا، استفاده مناسب از عناوین، لینکهای ورودی از سایتهای دیگر(بک لینک)، ساختار استاندار طراحی سایت و … که همگی میتواند بر بهبود سئوی سایت تاثیر داشته باشد.

گوگل چه می کند؟

گوگل چگونه کار می کند؟ گوگل واقعا چه می کند؟ برای بسیاری از شما، این خبر نسبتا قدیمی خواهد بود. اما برای همه کسانی که تازه وارد دنیای سئو شده اند: اجازه دهید توضیح دهم که گوگل چه کاری انجام می دهد و سئو چگونه کار می کند. به روشی که دنبال کردن آن آسان است، زیرا درک این موضوع واقعاً به شما کمک می‌کند تا یک استراتژی سئو کارآمد ایجاد کنید! 

گوگل چگونه کار می کند؟

موتورهای جستجو مانند گوگل لینک ها را دنبال می کنند. آنها پیوندها را از یک صفحه وب به صفحه دیگر دنبال می کنند. گوگل از یک خزنده، یک شاخص و یک الگوریتم تشکیل شده است. خزنده پیوندهای موجود در وب را دنبال می کند. 24 ساعته در سراسر اینترنت می چرخد ​​و نسخه HTML همه صفحات را در یک پایگاه داده غول پیکر به نام فهرست ذخیره می کند. اگر خزنده Google دوباره توسط وب سایت شما آمده و صفحات وب جدید یا اصلاح شده را پیدا کند، این فهرست به روز می شود. نسخه جدید این صفحه ذخیره شده است. بسته به ترافیک سایت شما و تعداد تغییراتی که در وب سایت خود ایجاد می کنید، خزنده ها بیشتر یا کمتر دیده می شوند.

برای اینکه گوگل از وجود سایت شما مطلع شود، ابتدا باید یک لینک از سایت دیگری که در پایگاه خودش ذخیره کرده به سایت شما وجود داشته باشد. اگر خزنده‌ها آن پیوند را دنبال کنند، به اولین جلسه خزنده و اولین باری که سایت شما در فهرست ذخیره می‌شود منجر می‌شود. از آن به بعد، وب سایت شما می تواند در نتایج جستجوی گوگل ظاهر شود.

الگوریتم مخفی گوگل

پس از ایندکس کردن وب سایت شما، گوگل می تواند آن را در نتایج جستجو نشان دهد. موتور جستجو سعی می کند یک عبارت جستجوی خاص را با صفحات وب که فهرست کرده است مطابقت دهد. برای انجام این کار، گوگل الگوریتم خاصی دارد که تصمیم می‌گیرد کدام صفحات به ترتیب نمایش داده شوند. اینکه چگونه این الگوریتم دقیقاً کار می کند یک راز است. هیچ کس دقیقاً نمی داند چه عواملی در ترتیب نتایج جستجو تعیین می کنند.

الگوریتم ثابت نیست با به روز رسانی های جدید مرتباً تغییر می کند . عواملی که ترتیب و اهمیت عوامل مختلف را تعیین می کنند اغلب تغییر می کنند. اگرچه این الگوریتم مخفی است، اما گوگل به ما می گوید کدام چیزها مهم هستند. ما نمی دانیم چقدر مهم است و نمی دانیم که آیا Google همه عوامل را به ما منتقل می کند یا خیر. آزمایشات به ما احساس نسبتا خوبی نسبت به عوامل مهم و تغییرات این عوامل می دهد.

ارزش لینک ها برای موتورهای جستجو

داشتن درک اولیه از نحوه استفاده گوگل و سایر موتورهای جستجو از لینک ها بسیار مهم است. تعداد لینک هایی که به یک صفحه اشاره می کنند برای تعیین اهمیت آن صفحه استفاده می شود. بنابراین، هر چه یک سایت خاص لینک های بیشتری داشته باشد، موتورهای جستجو آن را مهم تر می دانند. هم لینک های داخلی (از یک وب سایت) و هم لینک های خارجی (از سایر وب سایت ها) می توانند به رتبه بندی یک صفحه وب در گوگل کمک کنند. با این حال، برخی از پیوندها مهمتر از سایرین هستند. لینک‌های وب‌سایت‌هایی که خود لینک‌های ورودی زیادی دارند، عموماً مهم‌تر از پیوندهای وب‌سایت‌های کوچک با چند لینک ورودی هستند.

اهمیت لینک ها در واقع منجر به ایجاد لینک فعال بسیار سریع می شود. تا زمانی که در حال جمع آوری لینک های مفید و منطقی هستید، لینک بیلدینگ می تواند یک استراتژی خوب سئو باشد . اما اگر پیوندهای مشکوک را جمع آوری کنید (یا بدتر بخرید)، ممکن است گوگل شما را به خاطر آن مجازات کند.

سئو و گوگل

بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) عمل بهینه سازی سایت ها برای نشان دادن آنها در جایگاه بالایی در نتایج جستجوی ارگانیک است. برای انجام این کار، سئو سعی می کند یک وب سایت را مطابق الگوریتم گوگل شکل دهد. همانطور که گفته شد، هدف این الگوریتم ارائه بهترین پاسخ به کاربران آنلاین و بهترین تجربه ممکن است . اگرچه الگوریتم گوگل مخفی باقی مانده است، بیش از یک دهه تجربه در سئو منجر به ایده بسیار خوبی در مورد عوامل مهم شده است.

ما تمام ارتباطات گوگل در مورد تغییرات الگوریتم را کنترل می کنیم و آزمایش می کنیم که واقعاً چه چیزی در موتورهای جستجو کار می کند. در زرین‌افزار، ما از  سئوی جامع حمایت می کنیم . استراتژی سئوی شما هرگز نباید مانند یک ترفند به نظر برسد. موتور جستجو می‌خواهد نتیجه‌ای را به کاربر نشان دهد که به بهترین شکل برای جستجوی او مطابقت دارد. به طور خلاصه گوگل اینگونه کار می کند. اگر می خواهید در نتایج آن عبارت جستجوی خاص ظاهر شوید، مطمئن شوید که محتوای عالی و سئو پسند بنویسید و تجربه آنلاین خوبی را به کاربران ارائه دهید.

چرا سئو مهم است؟

روزانه میلیاردها جستجو در اینترنت انجام می شود و اکثر کاربران برای پیدا کردن موضوع مورد نظر خودشان سایت گوگل را انتخاب می کنند. حتی برای پیدا کردن آدرس یک مغازه نیز از گوگل کمک میگیریم! 

بسیاری از کاربران به نتیجه پیدا شده توسط گوگل بیشتر اعتماد میکنند تا یک تبلیغ یا بنر و …

اگر سایت شما نزد گوگل از جایگاه خوبی برخوردار باشد و در ابتدای لیست نتایج گوگل نمایش داده شود، بازدیدکنندگان بیشتری را روانه سایت شما خواهد کرد.

شما از داشتن رتبه خوب باید بهره ببرید. سایتهای زیادی در نتایج گوگل دارای رتبه خوبی هستند ولی هدف خاصی را دنبال نمی کنند.

تاثیر یک سایت زیبا چقدر است؟

یک سایت با طراحی و ظاهری زیبا می تواند نقطه شروعی برای یک کسب و کار اینترنتی باشد ولی تضمینی برای موفقیت نیست.

یک فروشگاه را در نظر بگیرید که محصولات بی نظیر و با کیفیتی را عرضه میکند ولی مکان آن در یک شهر کوچک و در یک مغازه معمولی در زیر زمین یک پاساژ واقع شده است! به نظر شما این فروشگاه با وجود محصولات با کیفیتش چقدر میتواند در امر فروش موفق باشد؟ حال اگر این فروشگاه در نرکز یک شهر بزرگ در یک مکان لوکس و در دید و رفت و آمد مشتریان واقع شده باشد چقدر میتواند در فروش محصول موفق باشد؟ فکر میکنم توانسته باشم مفهوم و اهمیت سئو را با این مثال روشن کرده باشم.

همانطور که موقعیت مکانی یک فروشگاه حضوری بر میزان مراجعه و فروش آن تاثیرگذار است، برای یک سایت  هم حضور در نتایج جستجو و کسب جایگاه در عبارات کلیدی اهمیت خواهد داشت و برای تحقق این مهم به یک چیز نیاز داریم؛ سئو.

رقابت سخت در سئو

وقتی از سئو صحبت می شود با یک رقابت سخت و فشرده رو برو خواهیم شد. خیلی از سایتها هستند که دارای محتوای با ارزشی هستند و از آنجایی که اهمیت چندانی به سئو نداده اند در واقع وقت خود را هدر داده اند و سایتهایی با کیفیت پایینتر و سئوی بهتر گوی سبقت را از آنها میگرند.

رقبای شما به سئو اهمیت میدهند

رقیبان شما بیکار ننشسته اند یا اینکه فقط شما با سئو آشنا شده اید و دیگران از آن بی خبرند! خیر این طور نیست. شما در یک رقابت فشرده قرار دارید و باید بتوانید بر آنها چیره شوید. برای همین است که سئو فقط برای یکبار انجام نمی شود و باید دائما تحت کنترل باشد.

ابزارها و دستیارهای سئو کافی نیستند

ابزار ها میتوانند به عنوان دستیار کمکی به سئو‌کار یاری دهند ولی هیچ وقت نمیتوانند جای سئو‌کار متخصص را بگیرند. چون اگر این ابزارها انقدر هوشمند بودند پس چرا گوگل با هوش مصنوعی فوق العاده و دانشمندان و نخبگان خود نمی تواند هوشمندتر باشد که خودش محتوای با ارزش را تشخیص دهد و نیازی به سئو کاری نباشد؟

آیا میتوانم خودم سئوی سایت خودم را انجام دهم؟

بله در صورتی که سالها تجربه در رابطه با مفاهیم گفته شده را دارید. ولی فراموش نکنید که یک اشتباه یا فراموش کردن برخی نکات به معنای نابودی کسب کار شماست.

با این حال خواندن مقاله بزرگترین اشتباهات سئو خالی از لطف نیست.

آیا برای رتبه اول شدن گوگل تضمینی هست؟

ما تمام تلاشمان کسب رتبه برتر برای کلمات کلیدی شماست و با توجه به تجربه ای که در این زمینه داریم تضمین موفقیت را گواهی میدهیم ولی دقت داشته باشید که خود گوگل تضمین رتبه ۱ کلمات کلیدی را نوعی کلاهبرداری محسوب میکند.

چقدر طول میکشد سایت در ابتدای لیست گوگل قرار گیرد؟

با جستجوی کلمات کلیدی سایت خود میتوانید ببینید که هر عبارتی در جستجو معمولا رتبه متفاوتی دارد. ممکن است در یک کلمه کلیدی شما رتبه اول داشته باشید و در یک کلمه کلیدی دیگر رتبه پنجم. در واقع هیچ روشی وجود ندارد زمان تاثیر سئو را اعلام کند. سئو یک استراتژی بلند مدت است که باید یک نقشه راه برای آن داشته باشید.

میزان رقابت در عبارت یا کلمه کلیدی مورد جستجو تاثیر زیادی در سرعت سئو شدن سایت شما در آن کلمه دارد. 

کلمات منحصر به فردی مثل نام شرکت یا برند شما، به واسطه تعداد رقیبان کمتر در آن واژه خیلی زود حتی زیر ۱۰ روز هم ایندکس می شود. ولی برای کلماتی با رقیب بیشتر از حدود سه ماه با بالا زمان نیاز است.

در این مطلب سئو را تعریف کردیم و اهمیت آن را شرح دادیم. ولی سئو بسیار فراتر از این مفاهیمی است که اینجا ذکر شد و اگر میخواستیم کل سئو را توضیح دهیم دست کم باید یک کتاب قطور می‌نوشتیم یا یک دوره آموزش ویدئویی سئو با صدها ساعت آموزش ضبط شده‌.

برای آشنایی بیشتر با مفاهیم سئو و درک بیشتر آن به مقالاتی که در بخش آموزش سئو سایت زرین افزار نوشته شده مراجعه کنید.

اگر نمی‌خواهید برای تبلیغات در موتورهای جستجو پول خرج کنید، اما می‌خواهید ترافیک وب‌سایت خود را افزایش دهید، باید بدانید که سئو راه حل آن است.

سئو یک دانش فنی و تخصصی است. الگوریتم‌های گوگل دائما در حال تغییر هستند و اشتباهات در این زمینه می‌تواند منجر به نابودی سایت و کسب و کار شما شود.

بسیاری از برند‌های ایرانی سالهاست در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ سرمایه گذاری کرده‌اند و دلیل پیشرفتهای آنها پرداختن به اهمیت سئو است.

اگر قصد دارید واقعا به صورت جدی کسب و‌کار خود را در حوزه اینترنت معرفی کنید یا رونق دهید، متخصصین سئو شرکت زرین افزار در خدمت شما هستند.

مراحل سئو سایت

اگر پروژه سئوی سایت خود را به ما بسپارید، ما دقیقا چه‌کاری انجام می‌دهیم؟

 1. اگر هنوز سایت ندارید راهنمایی و مشاوره برای طراحی سایت
 2. اگر از قبل دارای یک سایت هستید، بررسی و آنالیز ساختار سایت شما و مشاوره جهت بهینه سازی آن
 3. تحقیق کلمات کلیدی
 4. تحلیل رقبای شما
 5. بررسی شکاف کلمات کلیدی
 6. بررسی خطاهای
 7. بررسی ساختار محتوایی
 8. ویرایش محتواها و مقالات بر اساس متدهای سئو
 9. تولید محتوای یونیک مبتنی بر سئو
 10. لینک سازی داخلی
 11. ساخت نقشه سایت
 12. ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل
 13. ثبت سایت در گوگل آنالیتیک
 14. رهگیری رتبه کلمات کلیدی و بهبود آن

در مورد سئوی خارج سایت در صورت درخواست شما مباحث مربوط به بک‌لینک، تبلیغات گوگلی، تبلیغات با دیجیتال مارکتر‌های داخلی، ریپورتاژ آگهی و … نیز انجام می‌شود. (بهترین ومعتبر‌ترین گزینه‌ها مناسب به هدف شما انتخاب می‌شوند)

معمولا سئو خارج سایت برای کسب نتایج سریع انجام می‌شود. گاهی ممکن است تعداد رقبای شما در کلمه کلیدی مد نظرتان زیاد و قوی باشند که با اتکا به سئو داخلی ممکن است ماه‌ها یا سالها به طول انجامد.

موارد ذکر شده به صورت چکیده و کلی گویی بیان شد. در عمل اقدامات جزئی تر و بیشتری انجام خواهد شد.

برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.