سئو یا بهینه سازی موتور جستجو چیست؟

1402/10/18
102 بازدید
Page 001 9 scaled

سئو مخفف “بهینه سازی موتور جستجو” است. به عبارت ساده، سئو به معنای فرآیند بهبود وب سایت شما برای افزایش دیده شدن آن در گوگل، مایکروسافت بینگ و سایر موتورهای جستجو هر زمان که افراد به جستجو می‌پردازند.

هرچه صفحات شما در نتایج جستجو بهتر دیده شوند، احتمال پیدا شدن و کلیک روی آنها بیشتر می‌شود. در نهایت، هدف بهینه‌سازی موتور جستجو کمک به جذب بازدیدکنندگان وب‌سایت است که تبدیل به مشتری یا مخاطبی می‌شوند که مجدد به سایت شما بازگردند.

سئو چیست

سئو چه تفاوتی با SEM و PPC دارد؟

SEM و PPC دو اصطلاح رایج دیگر هستند که در سایت زرین‌افزار مطالب زیادی در مورد آنها خواهید خواند یا در جامعه بزرگتر درباره آنها خواهید شنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر دوی این اصطلاحات و نحوه ارتباط آنها با SEO، ادامه مطلب را بخوانید.

سئو در مقابل SEM

SEM مخفف بازاریابی موتور جستجو – یا همانطور که بیشتر شناخته شده است، بازاریابی جستجو است.

بازاریابی جستجو نوعی بازاریابی دیجیتال است. این یک اصطلاح جامع برای ترکیبی از فعالیت‌های SEO و PPC است که به منظور هدایت ترافیک از طریق جستجوی ارگانیک و جستجوی پولی است.

به زبان ساده، بازاریابی جستجو فرآیند به دست آوردن ترافیک و دیده شدن از موتورهای جستجو از طریق تبلیغات و پرداخت هزینه یا بدون هزینه است.

بنابراین SEO و SEM چگونه با هم تفاوت دارند؟ از نظر فنی تفاوتی ندارند – سئو به سادگی نیمی از SEM است:

 • SEO = هدایت ترافیک ارگانیک از موتورهای جستجو.
 • SEM = هدایت ترافیک ارگانیک و پولی از موتورهای جستجو.

فکر می‌کنم کمی سردرگم شدید! البته ایرادی ندارد. شما تصمیم گرفته‌اید سئو را به صورت اصولی و از پایه آموزش ببینید. پس در ادامه با دوره آموزش سئو با ما همراه باشید.

امروزه بسیاری از افراد از SEM به جای PPC استفاده می‌کنند (که در بخش‌های بعدی در مورد آن صحبت خواهیم کرد).

به نظر می‌رسد این ایده سئو را زیر سوال می‌برد. با این حال، سئو بازاریابی است، درست مانند بازاریابی PPC.

این مثال بهترین راه برای درک تفاوت SEO و SEM است:

تصور کنید SEM یک سکه است. سئو یک روی این سکه است. PPC در طرف مقابل است.

سئو

سئو در مقابل PPC

PPC مخفف pay-per-click است – نوعی از بازاریابی دیجیتال که در آن هر زمان که بر روی یکی از تبلیغات آنها کلیک شود، مبلغی از تبلیغ کنندگان دریافت می‌شود.

اساساً، تبلیغ‌کنندگان برای کلمات کلیدی یا عباراتی که می‌خواهند تبلیغاتشان در نتایج موتور جستجو نمایش داده شود، پیشنهاد می‌دهند. هنگامی که کاربر یکی از آن کلمات یا عبارات کلیدی را جستجو می‌کند، تبلیغ کننده در بین نتایج برتر ظاهر می‌شود.

بنابراین، اگر بازاریابی جستجو را به عنوان یک سکه در نظر بگیریم، سئو و PPC دو روی یک سکه هستند – سئو طرف بدون پرداخت است، PPC طرف پرداختی است.

نکته کلیدی دیگر: مهم است که هرگز آن را به عنوان مقایسه “SEO در مقابل PPC” در نظر نگیرید (یعنی کدام یک بهتر است) زیرا اینها کانال‌های مکمل هستند. این یک سوال یک یا یا نیست – همیشه هر دو را انتخاب کنید (تا زمانی که بودجه شما اجازه می‌دهد).

همانطور که قبلا ذکر کردیم، اصطلاحات SEM و PPC در صنعت به جای یکدیگر استفاده می‌شوند.

هر زمان که از «SEM» نام می‌بریم، به این دلیل است که به SEO (جستجوی ارگانیک) و PPC (جستجوی پولی) اشاره می‌کنیم.

چرا سئو مهم است؟

سئو یک کانال بازاریابی مهم است. اول و مهمتر از همه: جستجوی ارگانیک 53 درصد از کل ترافیک وب سایت را ارائه می‌کند.

و این یکی از دلایل بزرگی است که پیش‌بینی می‌شود صنعت سئو جهانی تا سال 2028 به رقم خیره کننده 122.11 میلیارد دلار برسد. سئو نتایج واقعی کسب‌وکار را برای برندها، مشاغل و سازمان‌ها در هر اندازه به ارمغان می‌آورد.

هر زمان که مردم می‌خواهند به جایی بروند، کاری انجام دهند، اطلاعاتی بیابند، تحقیق کنند یا محصول/خدمتی بخرند – سفر آنها معمولاً با جستجو آغاز می‌شود.

اما امروزه، جستجو به طرز باورنکردنی تکه تکه شده است . کاربران ممکن است در موتورهای جستجوی وب سنتی (مانند گوگل، مایکروسافت بینگ)، پلتفرم‌های اجتماعی (مانند YouTube، TikTok) یا وب‌سایت‌های خرده‌فروشی (مانند آمازون) جستجو کنند.

در واقع، 61 درصد از خریداران آنلاین ایالات متحده، جستجوی محصول خود را در آمازون آغاز می‌کنند، در مقایسه با 49 درصدی که از موتورهای جستجویی مانند گوگل شروع به کار می‌کنند.

 • 32٪ در Walmart.com شروع می‌شود.
 • شروع 20٪ در YouTube.
 • 19 درصد از فیس بوک شروع می‌شود.
 • شروع 15% در اینستاگرام.
 • شروع 11٪ در TikTok.
 • در ایران پلتفرم‌هایی نظیر دی‌جی‌کالا و …

هر سال تریلیون‌ها جستجو انجام می‌شود. جستجو اغلب منبع اصلی ترافیک برای وب‌سایت‌ها است. معنی همه اینها این است که بهبود بازدید سایت شما، و رتبه بالاتر در نتایج جستجو نسبت به رقبای شما، می‌تواند تاثیر مثبتی بر نتیجه شما داشته باشد.

what-is-seo

سئو همچنین بسیار مهم است زیرا صفحات نتایج موتور جستجو (یا SERP) فوق العاده رقابتی هستند – پر از ویژگی‌های جستجو (و تبلیغات PPC). ویژگی‌های SERP عبارتند از:

 • پانل‌های دانش
 • قطعه‌های ویژه
 • نقشه ها
 • تصاویر
 • فیلم
 • خبرهای برتر (اخبار)
 • بخش مردم همچنین می‌پرسند

دلیل دیگری که سئو برای برندها و مشاغل حیاتی است: برخلاف سایر کانال‌های بازاریابی، سئو خوب و بهینه پایدار است. وقتی یک کمپین پولی به پایان می‌رسد، ترافیک نیز به پایان می‌رسد.

سئو پایه و اساس بازاریابی جامع است، جایی که هر کاری که شرکت شما انجام می‌دهد اهمیت دارد. هنگامی که متوجه شدید که کاربران شما چه می‌خواهند، سپس می‌توانید آن دانش را در سراسر کار خود پیاده سازی کنید:

 • کمپین ها (پرداخت و ارگانیک).
 • محتوای وب سایت.
 • ویژگی‌های رسانه‌های اجتماعی

سئو کانالی است که ترافیک مورد نیاز شما برای دستیابی به اهداف کلیدی کسب و کار (مانند تبدیل، بازدید، فروش) را هدایت می‌کند. همچنین باعث ایجاد اعتماد می‌شود – وب سایتی که رتبه خوبی داشته باشد عموماً معتبر یا قابل اعتماد در نظر گرفته می‌شود، این عناصر کلیدی هستند که گوگل می‌خواهد با رتبه بندی بهتر پاداش دهد.

انواع سئو

سه نوع سئو وجود دارد:

 • سئو فنی: بهینه سازی جنبه‌های فنی یک وب سایت.
 • سئو داخلی (onpage):  بهینه سازی محتوای یک وب سایت برای کاربران و موتورهای جستجو.
 • سئوی خارجی (offpage): برندسازی و ایجاد بک‌لینک و انجام کارهایی که در نهایت آگاهی و شناخت برند را افزایش می‌دهد و تولید تقاضا.

شما 100% کنترل محتوا و بهینه سازی‌های فنی سایت خود را حفظ می‌کنید. این همیشه در مورد سئو خارجی شما صدق نمی‌کند (شما نمی‌توانید لینک‌های سایت‌های دیگر را کنترل کنید یا اگر پلتفرم‌هایی که به آنها متکی هستید در نهایت بسته شوند یا تغییرات اساسی ایجاد کنند)، اما این فعالیت‌ها هنوز هم بخش کلیدی این سه گانه موفقیت در سئو هستند.

سئو را به عنوان یک تیم ورزشی تصور کنید. برای پیروزی به حمله و دفاع قوی نیاز دارید – و به طرفداران (معروف به تماشاگر) نیاز دارید. بهینه سازی فنی را به عنوان دفاع خود، بهینه سازی محتوا را به عنوان حمله خود، و بهینه سازی خارج از سایت را به عنوان راه‌هایی برای جذب، تعامل و حفظ پایگاه طرفداران وفادار در نظر بگیرید.

بهینه سازی فنی

بهینه سازی عناصر فنی یک وب سایت برای موفقیت سئو بسیار مهم و اساسی است.

همه چیز با معماری شروع می‌شود – ایجاد یک وب سایت که می‌تواند توسط موتورهای جستجو خزیده و نمایه شود. همانطور که گری ایلیز، تحلیلگر روند گوگل، یک بار آن را در AMA ردیت بیان کرد : “آن سایت لعنتی را قابل خزیدن کنید.”

می‌خواهید جستجو و دسترسی موتورهای جستجو به تمام محتوای صفحات شما (متن، تصاویر، ویدیوها) را آسان کنید.

عناصر فنی که در اینجا مهم هستند: ساختار URL، ناوبری، پیوند داخلی و موارد دیگر.

تجربه همچنین یک عنصر حیاتی در بهینه سازی فنی است. موتورهای جستجو بر اهمیت صفحاتی که به سرعت بارگذاری می‌شوند و تجربه کاربری خوبی را ارائه می‌دهند تأکید می‌کنند. عناصری مانند Core Web Vitals، سازگاری با تلفن همراه و قابلیت استفاده، HTTPS، و اجتناب از مطالب بینابینی مزاحم، همه در سئو فنی مهم هستند.

یکی دیگر از حوزه‌های بهینه سازی فنی، داده‌های ساخت یافته (با نام مستعار، Schema) است. افزودن این کد به وب سایت شما می‌تواند به موتورهای جستجو کمک کند تا محتوای شما را بهتر درک کنند و ظاهر شما را در نتایج جستجو افزایش دهند.

به علاوه، خدمات میزبانی وب، CMS (سیستم مدیریت محتوا) و امنیت سایت همگی در سئو نقش دارند.

بهینه سازی محتوا

در سئو، محتوای شما باید برای دو مخاطب اصلی بهینه شود: افراد واقعی و موتورهای جستجو. این بدان معنی است که شما محتوایی را که مخاطبان شما می‌بینند و همچنین آنچه را که موتورهای جستجو خواهند دید (کد) را بهینه می‌کنید.

هدف، همیشه، انتشار محتوای مفید و با کیفیت است. شما می‌توانید این کار را از طریق ترکیبی از درک خواسته‌ها و نیازهای مخاطبان خود، داده‌ها و راهنمایی‌های ارائه شده توسط Google انجام دهید.

هنگام بهینه سازی محتوا برای افراد، باید مطمئن شوید که:

 • موضوعات مرتبطی را که در آن تجربه یا تخصص دارید پوشش می‌دهد.
 • شامل کلمات کلیدی است که افراد برای یافتن محتوا از آنها استفاده می‌کنند.
 • منحصر به فرد یا اصلی است.
 • به خوبی نوشته شده و بدون اشتباهات دستوری و املایی است.
 • به روز است، حاوی اطلاعات دقیق است.
 • شامل چند رسانه‌ای (به عنوان مثال، تصاویر، فیلم‌ها).
 • بهتر از رقبای SERP شما است.
 • قابل خواندن است – ساختار یافته است تا بتواند اطلاعاتی را که به اشتراک می‌گذارید ، برای افراد آسان کند (فکر کنید: زیرنویس‌ها ، طول پاراگراف، توپر کردن یا کج کردن برخی از بخش‌های نوشته، لیست‌ها و غیره).

برای موتورهای جستجو، برخی از عناصر محتوای کلیدی برای بهینه سازی عبارتند از:

 • برچسب‌های عنوان
 • توضیحات متا
 • برچسب‌های سرصفحه (H1-H6)
 • متن جایگزین تصویر
 • OpenGraph

بهینه سازی خارجی (offpage)

چندین فعالیت وجود دارد که ممکن است به معنای سختگیرانه “سئو” نباشد ، اما با این وجود می‌تواند به طور غیرمستقیم در موفقیت سئو هماهنگ و کمک کند.

لینک بیلدینگ (فرایند به دست آوردن لینک به یک وب سایت) فعالیتی است که بیشترین ارتباط را با سئوی خارج از سایت دارد. از دریافت تعداد متنوعی از پیوندها که به وب سایت شما از وب سایت‌های مربوطه، معتبر و قابل اعتماد اشاره می‌کنند ، می‌توان مزایای بزرگی (به عنوان مثال، رتبه بندی، ترافیک) به وجود آورد. کیفیت پیوند بر کمیت پیوندها برتری دارد – و تعداد زیادی از پیوندهای با کیفیت هدف است.

و چگونه این لینک‌ها را دریافت می‌کنید؟ روش‌های مختلفی برای ارتقای وب‌سایت وجود دارد که با تلاش‌های سئو همکاری می‌کنند. این شامل:

 • ساخت برند و بازاریابی برند : تکنیک‌هایی که برای تقویت شناخت و شهرت طراحی شده‌اند.
 • روابط عمومی : تکنیک‌های روابط عمومی که برای به دست آوردن لینک‌های ارائه‌شده توسط سرمقاله طراحی شده‌اند.
 • بازاریابی محتوا : برخی از اشکال محبوب شامل ایجاد فیلم ، کتابهای الکترونیکی ، مطالعات تحقیقاتی ، پادکست‌ها (یا مهمان در پادکست‌های دیگر) و ارسال پست بلاک (یا وبلاگ نویسی) است.
 • بازاریابی و بهینه سازی رسانه‌های اجتماعی: برند خود را بر روی هر پلتفرم ثبت کنید ، آن را به طور کامل بهینه کنید و محتوای مربوطه را به اشتراک بگذارید.
 • مدیریت لیست: تأیید و بهینه سازی اطلاعات در مورد هر پلتفرم که در آن اطلاعات مربوط به شرکت یا وب سایت شما توسط جستجوگران ذکر شده و یافت می‌شود (به عنوان مثال ، دایرکتوری‌ها ، سایت‌های دانشنامه، ویکی).
 • رتبه‌بندی‌ها و بررسی‌ها : دریافت آن‌ها، نظارت بر آن‌ها و پاسخ به آنها.

به طور کلی ، هنگام صحبت در مورد خارج از سایت، شما در مورد فعالیت‌هایی صحبت می‌کنید که به طور مستقیم بر توانایی شما در رتبه بندی از دیدگاه کاملاً فنی تأثیر نمی‌گذارد.

با این حال، دوباره، هر کاری که برند شما انجام می‌دهد اهمیت دارد. شما می‌خواهید نام تجاری شما در هر جایی که مردم شما را جستجو کنند پیدا شود. به همین ترتیب ، برخی از افراد سعی کرده اند “بهینه سازی موتور جستجو” را دوباره معرفی کنند تا در واقع به معنای “بهینه سازی تجربه جستجو” یا “جستجو در همه جا بهینه سازی” باشد.

تخصص‌های سئو

بهینه سازی موتورهای جستجو نیز دارای چند زیرمجموعه است. هر یک از این حوزه‌های تخصصی به روش خود با “سئوی معمولی” متفاوت است، به طور کلی نیاز به تاکتیک‌های اضافی و ارائه چالش‌های مختلف دارد.

پنج تخصص از این قبیل سئو عبارتند از:

 • سئوی تجارت الکترونیک : عناصر اضافی سئو شامل بهینه سازی صفحات دسته بندی، صفحات محصول، ناوبری وجهی، ساختارهای پیوند داخلی، تصاویر محصول، بررسی محصول، اسکیما و موارد دیگر است.
 • سئوی سازمانی : این سئو در مقیاس گسترده است. معمولاً این به معنای برخورد با یک وب‌سایت (یا چندین وب‌سایت/برند) با بیش از 1 میلیون صفحه است – یا ممکن است بر اساس اندازه سازمان باشد (معمولاً آنهایی که میلیون‌ها یا میلیاردها درآمد در سال دارند). انجام سازمانی معمولاً به معنای تاخیر در تلاش برای اعمال تغییرات سئو توسط تیم توسعه دهنده و همچنین درگیر شدن چندین سهامدار است.
 • سئوی بین المللی : این سئوی جهانی برای مشاغل بین المللی است – انجام سئو برای وب سایت‌های چند منطقه‌ای یا چند زبانه – و بهینه سازی برای موتورهای جستجوی بین المللی مانند Baidu یا Naver.
 • سئوی محلی : در اینجا، هدف بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها برای دیده شدن در نتایج موتورهای جستجوی ارگانیک محلی با مدیریت و به‌دست آوردن بررسی‌ها و فهرست‌های کسب‌وکار است.
 • سئوی اخبار : در اخبار، سرعت از اهمیت بالایی برخوردار است – به ویژه اطمینان از اینکه در سریع ترین زمان ممکن وارد فهرست گوگل می‌شوید و در مکان‌هایی مانند گوگل دیسکاور، داستان‌های برتر گوگل و اخبار گوگل ظاهر می‌شوید. نیاز به درک بهترین روش‌ها برای دیوارهای پرداخت، صفحات بخش، داده‌های ساختاری خاص اخبار و موارد دیگر وجود دارد.

سئو چگونه کار می کند؟

اگر این صفحه را از طریق جستجوی Google پیدا کردید، احتمالاً [seo چیست] یا [seo] را در گوگل جستجو کرده‌اید.

اما بیایید سئو را به صورت گسترده‌تر بررسی کنیم. به طور کلی، سئو واقعاً از طریق ترکیبی از موارد زیر کار می‌کند:

 • افراد: فرد یا تیمی که مسئول انجام یا اطمینان از تکمیل کار سئو استراتژیک، تاکتیکی و عملیاتی است.
 • فرآیندها: اقدامات انجام شده برای کارآمدتر کردن کار.
 • فناوری: پلتفرم‌ها و ابزارهای مورد استفاده.
 • فعالیت‌ها: محصول نهایی یا خروجی.

بسیاری از چیزهای دیگر بر نحوه عملکرد سئو تأثیر می‌گذارد. آنچه در ادامه می‌آید نگاهی سطح بالا به مهم ترین عناصر دانش و فرآیند است.

شش حوزه حیاتی، در ترکیب، باعث می‌شود سئو کار کند:

1. درک نحوه کار موتورهای جستجو

به سادگی، اگر می‌خواهید مردم کسب‌وکار شما را از طریق جستجو پیدا کنند – در هر پلتفرمی – باید فرآیندهای فنی پشت عملکرد موتور را بدانید – و سپس مطمئن شوید که تمام “سیگنال‌های” مناسب را برای تأثیرگذاری بر این دید ارائه می‌دهید.

وقتی در مورد موتورهای جستجوی وب سنتی مانند گوگل صحبت می‌کنیم، چهار مرحله جداگانه جستجو وجود دارد:

 • خزیدن: موتورهای جستجو از خزنده‌ها برای کشف صفحات در وب با دنبال کردن پیوندها و استفاده از نقشه سایت استفاده می‌کنند.
 • رندر: موتورهای جستجو با استفاده از اطلاعات HTML، جاوا اسکریپت و CSS ظاهر صفحه را ایجاد می‌کنند.
 • نمایه سازی: موتورهای جستجو محتوا و ابرداده صفحاتی را که کشف کرده است تجزیه و تحلیل می‌کنند و آنها را به پایگاه داده اضافه می‌کنند (اگرچه هیچ تضمینی وجود ندارد که هر صفحه در وب سایت شما ایندکس شود).
 • رتبه‌بندی: الگوریتم‌های پیچیده به سیگنال‌های مختلفی نگاه می‌کنند تا تعیین کنند که آیا صفحه مربوطه است یا خیر و کیفیت کافی برای نشان دادن زمانی که جستجوگر وارد یک پرس و جو می‌شود یا خیر.

اما بهینه سازی برای جستجوی گوگل با بهینه سازی برای جستجو در پلتفرم‌های دیگر مانند یوتیوب یا آمازون متفاوت است.

مثلاً فیسبوک را در نظر بگیریم که عواملی مانند تعامل (لایک، کامنت، اشتراک‌گذاری و غیره) و اینکه چه کسی افراد به آن متصل هستند، اهمیت دارند. سپس، در توییتر، سیگنال‌هایی مانند تازگی، تعامل، یا اعتبار نویسنده مهم هستند.

و چیزهای پیچیده‌تر: موتورهای جستجو عناصر یادگیری ماشینی را برای نمایش محتوا اضافه کرده‌اند – گفتن «این» یا «آن» را حتی سخت‌تر می‌کند و منجر به عملکرد بهتر یا بدتر می‌شود.

2. تحقیق

تحقیق بخش کلیدی سئو است. برخی از اشکال تحقیق که عملکرد سئو را بهبود می‌بخشد عبارتند از:

 • تحقیق درباره مخاطب: درک مخاطب یا بازار هدف بسیار مهم است. آنها چه کسانی هستند (یعنی جمعیت شناسی و روانشناختی آنها)؟ نقاط مشترک آنها چیست؟ آنها چه سؤالاتی دارند که می‌توانید به آنها پاسخ دهید؟
 • تحقیق کلمات کلیدی: این فرآیند به شما کمک می‌کند تا عبارات جستجوی مرتبط و ارزشمندی را که مردم استفاده می‌کنند در صفحات خود بگنجانید – و درک کنید که چقدر تقاضا و رقابت برای رتبه‌بندی این کلمات کلیدی وجود دارد.
 • تحقیق در مورد رقبا: رقبای شما چه می‌کنند؟ قوت و ضعف آنها در چیست؟ چه نوع محتوایی را منتشر می‌کنند؟
 • تحقیقات برند/کسب و کار/مشتری: اهداف آنها چیست – و سئو چگونه می‌تواند به آنها در دستیابی به این اهداف کمک کند؟
 • تحقیق وب سایت: انواع ممیزی‌های سئو می‌تواند فرصت‌ها و مسائلی را در یک وب سایت آشکار کند که از موفقیت در جستجوی ارگانیک جلوگیری می‌کند. برخی از ممیزی‌هایی که باید در نظر گرفته شوند: SEO فنی، محتوا، پروفایل پیوند و EEAT.
 • تجزیه و تحلیل SERP: این به شما کمک می‌کند تا هدف جستجوی یک پرس و جوی معین را درک کنید (مثلاً آیا تجاری، معاملاتی، اطلاعاتی یا ناوبری است) و محتوایی ایجاد کنید که احتمال بیشتری برای کسب رتبه یا دیده شدن دارد.

3. برنامه ریزی

استراتژی سئو برنامه اقدام طولانی مدت شماست. شما باید اهدافی را تعیین کنید – و برنامه ای برای چگونگی رسیدن به آنها.

به آن استراتژی سئو خود را به عنوان نقشه راه فکر کنید. مسیری که طی می‌کنید احتمالاً در طول زمان تغییر می‌کند و تکامل می‌یابد – اما مقصد باید روشن و بدون تغییر باقی بماند.

برنامه سئو شما ممکن است شامل مواردی مانند:

 • تعیین اهداف (به عنوان مثال، OKRs، SMART) و انتظارات (به عنوان مثال، جدول زمانی / نقاط عطف).
 • تعریف و تراز کردن KPIها و معیارهای معنادار.
 • تصمیم گیری در مورد نحوه ایجاد و اجرای پروژه‌ها (داخلی، خارجی یا ترکیبی).
 • هماهنگی و ارتباط با ذینفعان داخلی و خارجی.
 • انتخاب و اجرای ابزارها/فناوری.
 • استخدام ، آموزش و ساخت یک تیم.
 • تنظیم بودجه
 • اندازه گیری و گزارش در مورد نتایج.
 • مستند سازی استراتژی و فرآیند.

4. ایجاد و اجرای

پس از انجام تمام تحقیقات، زمان تبدیل ایده ها به عمل فرا می‌رسد. یعنی:

 • ایجاد محتوای جدید: توصیه به تیم محتوای خود در مورد محتوایی که باید ایجاد شود.
 • توصیه یا اجرای تغییرات یا پیشرفت‌ها در صفحات موجود: این می‌تواند شامل به‌روزرسانی و بهبود محتوا، افزودن پیوندهای داخلی، ترکیب کلمات کلیدی/موضوع/موجودات یا شناسایی راه‌های دیگر برای بهینه‌سازی بیشتر آن باشد.
 • حذف محتوای قدیمی، قدیمی یا با کیفیت پایین: انواع محتوایی که رتبه خوبی ندارند، ترافیک را تبدیل و تجزیه می‌کنند یا به شما در دستیابی به اهداف سئو کمک می‌کنند.

5. نظارت و نگهداری

شما باید بدانید که چه زمانی مشکلی در وب سایت شما پیش می‌آید یا خراب می‌شود. نظارت بسیار مهم است.

شما باید بدانید که آیا ترافیک به یک صفحه مهم کاهش می‌یابد، صفحات کند می‌شوند، پاسخ نمی‌دهند یا از فهرست خارج می‌شوند، کل وب سایت شما آفلاین می‌شود، لینک‌ها شکسته می‌شوند، یا هر تعداد دیگر از مشکلات فاجعه بار دیگر.

6. تجزیه و تحلیل، ارزیابی و گزارش عملکرد

اگر سئو را اندازه نگیرید، نمی‌توانید آن را بهبود ببخشید. برای اتخاذ تصمیمات مبتنی بر داده در مورد سئو، باید از موارد زیر استفاده کنید:

 • تجزیه و تحلیل وب سایت: راه اندازی و استفاده از ابزار (حداقل، ابزارهای رایگان مانند Google Analytics، کنسول جستجوی گوگل و ابزار وب مستر بینگ) برای جمع آوری داده‌های عملکرد.
 • ابزارها و پلتفرم‌ها: بسیاری از پلتفرم‌ها (یا مجموعه‌ها) «همه در یک» وجود دارند که چندین ابزار را ارائه می‌دهند، اما شما همچنین می‌توانید انتخاب کنید که فقط از ابزارهای انتخابی SEO برای ردیابی عملکرد در کارهای خاص استفاده کنید. یا اگر منابع دارید و هیچ یک از ابزارهای موجود در بازار دقیقاً همان کاری را که می‌خواهید انجام نمی‌دهند، می‌توانید ابزارهای خود را بسازید.

پس از جمع‌آوری داده‌ها، باید پیشرفت را گزارش دهید. می‌توانید با استفاده از نرم افزار یا به صورت دستی گزارش ایجاد کنید.

گزارش عملکرد باید داستانی را بیان کند و در فواصل زمانی معنادار انجام شود، معمولاً در مقایسه با دوره های گزارش قبلی (مثلاً سال به سال). این به نوع وب سایت بستگی دارد (معمولاً، این ماهانه، سه ماهه یا برخی بازه های زمانی دیگر خواهد بود)

سئو در حال انجام است

سئو هرگز تمام نمی‌شود. موتورهای جستجو، رفتار کاربر و رقبای شما همیشه در حال تغییر هستند. وب سایت‌ها با گذشت زمان تغییر می‌کنند و جابه جا می‌شوند (و شکسته می‌شوند). محتوا کهنه می‌شود فرآیندهای شما باید بهبود یافته و کارآمدتر شوند.

خط پایانی: همیشه چیزی وجود دارد که می‌توانید آن را کنترل، آزمایش یا بهبود دهید. یا همانطور که بروس کلی بیان کرد: سئو تنها زمانی انجام می‌شود که گوگل تغییر چیزها را متوقف کند و تمام رقابت شما از بین برود‌.

نحوه یادگیری سئو

اکنون که در مورد سئو چیست و چگونه کار می‌کند بیشتر می‌دانید – چگونه می‌توانید بیشتر بیاموزید؟

خواندن (یا، اگر ترجیح می‌دهید، تماشا یا گوش دادن به) آخرین اخبار سئو، تحقیقات، بهترین شیوه‌ها و پیشرفت‌های دیگر باید به یکی از عادت های همیشگی شما تبدیل شود، چه روزانه، چه هفتگی یا ماهانه. همچنین باید برای شرکت در حداقل یک یا دو رویداد در سال سرمایه گذاری کنید.

انتظارات و رفتار جستجوگران دائماً در حال تغییر است، به این معنی که الگوریتم‌ها به طور مداوم در حال تغییر هستند تا همگام باشند. این، در ترکیب با پیشرفت‌های جدید در فناوری (به افزایش انفجاری ChatGPT در اواخر سال 2022 و اضافه شدن ناگهانی هوش مصنوعی مولد به نتایج جستجو در سال 2023).

در زرین‌افزار بخشی تحت عنوان دوره آموزش سئو از مقدماتی تا پیشرفته راه‌اندازی شده تا همگام با شما و پا به پای شما در یادگیری سئو کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات